Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Dry Iron, User mannual |
| Brand | MANTICORE |
| Model | Dual-Coated Non-stick Iron box with Quick Heat Technology automatic electric press comfortable grip and easy ironing |
| Type | Dry |
| Color | Black |
| Soleplate type | Dual Coated Non-stick |
| Temperature Control | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Cordless | No |
| Automatic shut-off | Yes |
| Swivel Cord | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 750 W |
| Power Input | 220-240 V |
| Height | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 0.4 kg |





Reviews
There are no reviews yet.