Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Sandwich Maker, 3 Changeable Plates |
| Brand | Maple |
| Model ID | MTD3 |
| Slice Capacity | 2 |
| Cooking Plate | Waffle Plate, Sandwich Plate, Grill Plate, Non-stick |
| Functions | Toasting, Grilling |
| Display Functions | Toasting, Waffle-Making, Grilling |
| Color | Black |
| Lid Lock | Yes |
| Other Convenience Features | Removable Plates |
| Power Requirement | 220 – 230V, 50 Hz |
| Power Consumption | 750 W W |
| Warranty Summary | 2 Years Manufacturer Warranty |
| Service Type | Customer Needs to Call the Authorized Service Center Number Raise a Complaint for Service to Action on Issue |
| Not Covered in Warranty | This warranty does not cover damage to the element, power cord, corrosion, plastic part breakage, chipping, peeling, plating and denting. |
| Covered in Warranty | Within warranty period, MAPLE Authorized Service Centers will repair or replace any defective part, if required, to rectify the problem. |
| Warranty Type | 1 Year Manufacturer Warranty |





Reviews
There are no reviews yet.