Description
Stainless steel lid.Heat resistant easy to carry handle.Attractive floral graphics on off white base colour.Red Indicator for cooking, Yellow Indicator for Keep-warm.Start Cooking Button
Stainless steel lid.Heat resistant easy to carry handle.Attractive floral graphics on off white base colour.Red Indicator for cooking, Yellow Indicator for Keep-warm.Start Cooking Button
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | RC 1.2 |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1.2 L |
| Material | Metal |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Sales Package | Rice Cooker, Aluminium Inner Bowl, Mains Cord, Measuring Cup, Spatula, User Manual |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 220 – 230 |
| Power Consumption | 350 W |
| Cool Touch Handles | No |
| Auto Switch Off | Yes |
| Cooking Pan | Aluminium |
| Width | 24.6 cm |
| Height | 21.08 cm |
| Weight | 1.72 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.