Description
Electric Rice Cooker with 1.8ltr Capacity.With stainless steel lid. Heat Resistent easy to carry handle.
Electric Rice Cooker with 1.8ltr Capacity.With stainless steel lid. Heat Resistent easy to carry handle.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | RC 1.8 |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1.8 L |
| Material | Metal |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Sales Package | Rice Cooker, Aluminium Inner Bowl, Mains Cord, Measuring Cup, Spatula, User Manual |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 220 – 230 |
| Power Consumption | 600 W |
| Cool Touch Handles | No |
| Auto Switch Off | Yes |
| Cooking Pan | Aluminium |
| Width | 27.94 cm |
| Height | 24.6 cm |
| Weight | 2.28 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.