Description
MarQ by Flipkart MARQAP320 Portable Room Air Purifier White
MarQ by Flipkart MARQAP320 Portable Room Air Purifier White
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | MarQ by Flipkart |
| Model Name | MARQAP320 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Ionizer, Pre-Filter, Activated Carbon |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 800 ft |
| Control Type | Touch |
| Suitable For | House |
| Air Flow Level | 320 CMH |
| Number of Speed Settings | 4 |
| 3D Circulation Air Flow | No |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | No |
| Humidifier | No |
| Indicators | AQI Indicator |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | LCD |
| Silent Mode | No |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Requirement | AC 220 V – 240 V |
| Power Consumption | 80 W |
| Noise Level | 66 dB |
| Retractable Cord | No |
| Adjustable Fan | No |
| Certification | Performance Testing Report from Guangzhou Testing Center of Industrial Microbiology and Tuv Ozone Free Certification |
| Width | 35 cm |
| Height | 52.8 cm |
| Depth | 23.2 cm |
| Weight | 6.7 kg |
| Warranty Summary | The Domestic Warranty Period of the Product is 1 Year, Commencing from the Date of Purchase |
| Covered in Warranty | Warranty Will Cover Only Functional Parts, Issues Having Manufacturing Defects and Does Not Cover Damages to the Product Resulting From Unauthorised Adaptations/Adjustments/Tampering/Repair, Improper Installation or Placement, Mishandling, Improper Use, Deviation From the Instructions Set Out In the User Manual (If Applicable) Normal Wear and Tear Caused Due to Use of the Product |
| Not Covered in Warranty | Warranty Does Not Cover Any External Accessories and Fittings To the Product. 6. All Plastic, Rubber, Glass, Or Aesthetic Parts and Consumable Replacements Will Be On a Chargeable Basis. Warranty Shall Not Apply to Damages Caused to the Product By Accident, Voltage Fluctuations, Lightening, Ingress of Water (Beyond Certified Limits, If Any), Fire or Any Other Natural Calamity, Improper Ventilation, Dropping or Excessive Shock, or Any External Cause Beyond Company's Control |
| Warranty Service Type | Warranty Service Which Includes Replacement or Repairs, Will Be Carried Out Through the Authorised Service Centers Only |
Reviews
There are no reviews yet.