Description
Its a quick healthy and hasel free, cleaned processed and graded Kacha Lanka aachar hygienically packed and used as one of the main ingridients in Bengali cuisine.
Its a quick healthy and hasel free, cleaned processed and graded Kacha Lanka aachar hygienically packed and used as one of the main ingridients in Bengali cuisine.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 2 |
| Brand | max health |
| Model Name | Green Chili Pickles |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Green Chilli |
| Quantity | 250 g |
| Container Type | Glass Bottle |
| Taste | Spicy |
| Organic | No |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Storage Instructions | Keep in Cool and Dry Place |
| Nutrient Content | Serving Size 15G, Calories : 24, Fat : 1.9g. Carbs : 1.7g Protein : 0.2g |
| Preservation Process | Keep in Cool and Dry Place |
| Ingredients | Green Chillies, Mustard Seeds, Mustard Oil, Spices, Salt |
| Country of Manufacture | India |
| Common Name | KACHA LANKA AACHAR [GREEN CHILLI] |
| Manufactured By | Aurokuthi Tamluk Mednapore |
| EAN/UPC | 8908001907330 |
| Certification | FSSAI No 10016031001941 |
| Other Features | Bengali Speciality |
| Width | 10 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 10 cm |
Reviews
There are no reviews yet.