Description
Maxstar AF01 Smart Chef Black and Silver
Maxstar AF01 Smart Chef Black and Silver
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Model Number | AF01 Smart Chef |
| Type | Air Fryer |
| Color | Black and Silver |
| Capacity | 2.5 L |
| Total Pan Capacity | 2.5 L |
| Functions | Cooking |
| Material | Tin |
| Sales Package | 1 Electric Cooker, Non Stick Bowl |
| Auto Keep Warm Function | No |
| Soup Making | No |
| Cooking | Yes |
| Steaming | No |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | No |
| Tempered Glass Lid | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Steaming Basket | No |
| Spatula | No |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1400 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Programmable Options | Yes |
| Timer Type | Analog |
| Cooking Modes | Cooking at Variable Temperatures |
| Wash Instructions | Do Not Scrub |
| Other Features | 80% Less Oil, Timer |
| Width | 31 cm |
| Height | 30 cm |
| Depth | 34 cm |
| Weight | 4 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty |
| Warranty Service Type | On Site |
| Covered in Warranty | Functional and Electrical Faults |
| Not Covered in Warranty | Aesthetics, Plastics, Accessories, Usage Mishandling |
| Domestic Warranty | 2 Months |
| International Warranty | 0 Months |
Reviews
There are no reviews yet.