Description
NICE AIR COOLING
NICE AIR COOLING
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Mccoy |
| Model Name | marine desert cooler 70 |
| Color | WHITE AND BLUE |
| Type | Desert |
| Cooling Media | HONEY COMB PAD |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | FAN |
| Water Tank Capacity | 70 L |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Coverage Area | 90 sq ft |
| Speed Control | 3 speed control |
| Operating Mode | manual |
| Air Delivery | 4500 cfm |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Air Deflection | all side , condition apply |
| Body Material | ABS BODY |
| Blower/Fan Material | fan |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Overflow Indicator | Yes |
| Power Requirement | 6 A |
| Width x Height x Depth | 65 cm x 126 cm x 38 cm |
| Weight | 14 kg |
| Warranty Summary | I YEAR MOTOR WARRENTY |
| Covered in Warranty | MOTOR WARRENY , CONDITION APPLY |
| Not Covered in Warranty | PASTIC PARTS , HONEY COMB PAD , WHEELS , SWITH PLUGS , CONDITION APPLY |
| Warranty Service Type | CUSTOMER ,HOME SERVICE |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.