Description
HIGH QUALITY WATER PURIFIER (R.O+UV+MTDS+COPPER+ALKALINE+HIGH TDS MEMBRANE)
HIGH QUALITY WATER PURIFIER (R.O+UV+MTDS+COPPER+ALKALINE+HIGH TDS MEMBRANE)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | 745842256 |
| Color | Blue |
| Total Capacity | 15 L |
| Purifying Technology | RO + UF + UV + UV_LED + TDS Control |
| In The Box | RO, ADDITIONAL SPARE |
| Operating Voltage | 24 V |
| Power Consumption | 20 W |
| Electrical Type | AC |
| Purification Features | R.O+UV+MTDS+COPPER+HIGH TDS MEMBRANE |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Membrane Type | HIGH TDS MEMBRANE |
| Storage Tank Material | PP PLASTIC |
| Purification Capacity | 50000 L |
| Hot Water Dispenser | No |
| Maximum Input Water Temperature | 55 degree C |
| Minimum Input Water Temperature | 5 degree C |
| Installation Type | WALL MOUNTED |
| Purification Stages | 12 |
| Total Dissolved Solids (TDS) Levels | 4500 ppm |
| Water Flow Rate | 0.37 l/min |
| Width | 55 cm |
| Height | 57 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 13 kg |
| Warranty Summary | ELECTRIC PARTS |
| Warranty Service Type | MANUFACTURING DEFACE |
| Covered in Warranty | ELECTRIC PARTS ONLY |
| Not Covered in Warranty | FILTERS |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.