Description
1.Finish: SS/Black 2. Heat auto Clean 3. 1000m^3/h suction 4.LED Lights 5.Push Control 6.Metal Blower 7.Noise <56 dBA 8. Copper motor with lifetime warranty 9. ABS Oil Cup 10. Baffle Filter Recycling mode
1.Finish: SS/Black 2. Heat auto Clean 3. 1000m^3/h suction 4.LED Lights 5.Push Control 6.Metal Blower 7.Noise <56 dBA 8. Copper motor with lifetime warranty 9. ABS Oil Cup 10. Baffle Filter Recycling mode
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. |
| Brand | Meglio |
| Model Number | Titanic 60 |
| Brand Color | SS |
| Finish | SS / Black |
| Shape | Vertical Square |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | Push Control |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 120 |
| Engine Power | 60 |
| Height | 50.8 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 17 kg |
| Warranty Summary | 15 Years(Lifetime) |
| Service Type | Service |
| Covered in Warranty | Motor, Rotor, PCB |
| Not Covered in Warranty | Electric Bulb, Glass, Plastic, Charcoal Filter, metal body of the chimney |
Reviews
There are no reviews yet.