Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | MILL POWER |
| Model Number | Atta Chakki Machine For Business Price 2 HP 2in1 Pulverizer Machine for Business |
| Type | Automatic |
| Grinding Capacity | 20 kg/hr |
| Motor Power | 2 hp |
| Motor Speed | 2880 RPM |
| Power Consumption | 1400 W |
| Power Requirement | 230V, 50 Hz, Single Phase |
| Model Name | 20 kg/hr, 1400W, EXPORT MODEL, TO GRIND ALL GRAINS USING 4 ARM Cutter |
| Width | 35 cm |
| Height | 90 cm |
| Depth | 65 cm |
| Weight | 45 kg |
| Warranty Summary | Chamber and Liner 10 Years, Beater 5 Years, Electric Motor 3 Year, Circuit 6 Months |
| Service Type | Customer Care – 7435996771 |
| Covered in Warranty | Against Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Sieve |





Reviews
There are no reviews yet.