Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | Drain Hose, Spin Cap, Warranty Card, Instruction Manual, Inlet Hose, 1 Washing Machine |
| Brand | ONIDA |
| Model Name | WO75SBX1 |
| Function Type | Semi Automatic Top Load |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Washing Method | Quick Wash |
| Maximum Spin Speed | 160 rpm |
| In-built Heater | No |
| Shade | Lava Red |
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. In case of any queries about the installation or the features of product, kindly call us at 1800 208 9898 or (080) 49400000 for assistance. |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty from Onida |
| Covered in Warranty | All Parts excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty. This also covers all Manufacturing Defects. |
| Not Covered in Warranty | Plastic and glass parts such as door, lid assembly, control panel, window, knobs, escutcheon cabinet, dispenser Assembly, drain Pipe, lint Filter, wheels foots etc, Painting, plating, rusting of the product. |
| Tub Material | Plastic |
| Digital Display | No |
| Width | 782 cm |
| Height | 1009 cm |
| Depth | 461 cm |
| Weight | 23.5 kg |





Reviews
There are no reviews yet.