Description
ORBON Electric Stove
ORBON Electric Stove
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Complete Unit With Power Base Cord |
| Brand | Orbon |
| model_name | ORBON Double Heavy Duty Stainless Steel 1250 Watt + 1250 Watts Electric Stove, Induction Cooktop, Electric Cooking Heater, Electric Coil Cooking Stove, G Coil Hot Plate Stove, Works With All Cookwares ( Silver ) |
| Model | Double Heavy Duty Stainless Steel 1250 Watt + 1250 Watts Electric Stove, Induction Cooktop, Electric Cooking Heater, Electric Coil Cooking Stove, G Coil Hot Plate Stove, Works With All Cookwares ( Silver ) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Silver |
| Body Material | Stainless Steel |
| Control | Jog Dial |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1st G Coil Element 1250 Watts, 2nd G Coil Element 1250 Watts |
| Spill Proof | Yes |
| Power Indicator | No |
| Power Consumption | 2500 W |
| Power Input | AC 230 – 250 V |
| Cord length | 2 m |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 13 cm |
| Width | 65 cm |
| Depth | 31 cm |
| Weight | 3.904 kg |
| Other Features | best in this segment |
| Other Body & Design Features | Heavy Duty LPG Stove Shaped Body., Extra Durable For Continuous Usage, Super Heavy Quality 2 Mtr Wire Cord Connector., Can Be Used Witjh All Metal Utensils, Long Lasting Powder Coating On Body, With 3 Steps Temperature Control Switch. |
| Service Type | Customer Has To Bring The Product To The Service Center. |
| Warranty Summary | 6 Months Manufacturing Warranty Against Manufacturing Defects Only, We Will Not Accept Product Once Used. |
| Covered In Warranty | Only Element |
| Not Covered In Warranty | Physically Damaged |
Reviews
There are no reviews yet.