Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Orbon |
| Model Number | Double Heavy Duty Stainless Steel 2000 Watt + 2000 Watts Electric Coil Cooking Stove, Electric Cooking Heater, Induction Cooktop, G Coil Hot Plate Stove, Works With All Cookwares (Silver) |
| Power Consumption | 4000 |
| Input Voltage | 230-250V |
| Number of Burners | 2 |
| Hot Plate Type | Integrated Coil Hot Plate |
| Power Light Indicator | No |
| Auto Shut Off | No |
| Adjustable Temperature | Yes |
| Other Features | Can Be Used With All Metal Cookwares / Utensils., For The Very First Time, It May Release Some Smoke Beacause Of Oil & Chemical Used On Element. But There Is No Need To Worry About It At All. It Will Get Comfortable Within 5-10 Minutes & Use It Hassle Free As You Wish To. But It Is Advisable To Preheat For 5 Min Everytime You Use It, To Get Maximum Performance & To Get Rid Of Any Moisture Present In Element., Always Preheat For 5 Minutes, To Remove Any Moisture On Element . |
| Width | 65 cm |
| Height | 13 cm |
| Depth | 31 cm |
| Weight | 4.132 kg |
| Other Dimensions | 1st Coil 2000 Watt 7.5 Inch, 2nd Coil 2000 Watt 7.5 Inch |
| Warranty Summary | 6 Months Manufacturing Warranty Against Manufacturing Defects Only, We Will Not Accept Product Once Used. |
| Service Type | Customer Has To Bring The Product To The Service Center |
| Covered in Warranty | Only Element |
| Not Covered in Warranty | Physically Damaged |





Reviews
There are no reviews yet.