Description
Origin dehumidifier O12 is a compact model that helps you dehumidify 12 litres per day at the lowest power consumption of 165 watts. Conveniently portable, O12 gives user a ease of mobility for usages in your area of operation.
Origin dehumidifier O12 is a compact model that helps you dehumidify 12 litres per day at the lowest power consumption of 165 watts. Conveniently portable, O12 gives user a ease of mobility for usages in your area of operation.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Origin Dehumidifiers |
| Model Name | Origin O12 Dehumidifier |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Activated Carbon |
| Color | White |
| Material | Dehumidifier and user manual |
| Coverage Area | 250 sq ft |
| Water Tank Capacity | 2.5 L |
| Suitable For | home use, office use, areas up to 250 sq ft |
| Technology Used | Refrigerant |
| Air Flow Level | 100 km/hr |
| Portable | Yes |
| Display Type | Digital Display |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Consumption | 165 W |
| Width | 36 cm |
| Height | 48 cm |
| Depth | 29 cm |
| Weight | 11 kg |
Reviews
There are no reviews yet.