Description
2000W, Sensor touch control, Black crystal plate, 4 digit display, 4 hours timer, 4 hours preset, 10 levels of power, 10 levels of temperature, 6 cooking functions
2000W, Sensor touch control, Black crystal plate, 4 digit display, 4 hours timer, 4 hours preset, 10 levels of power, 10 levels of temperature, 6 cooking functions
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | induction cooking top |
| Brand | Padmini Essentia |
| model_name | CS-Elegant |
| Model | ICS-Elegant |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | 6 cocking function |
| Timer | 4 hours timer |
| Timer setting | 4 hr |
| Power Levels | 10 |
| Power Consumption | 2000 W |
| Weight | 1.3 kg |
| Service Type | Customer needs to carry the product to the nearby Authorized Service Center to get the product repaired or inspected. |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered In Warranty | It Is Here By Certified That "Padmini Essentia" Home Appliances Mentioned Here Under Carriers Warranty Against Any Manufacturing Defect Which May Be Due To Faulty Material Or Construction For A Period Of Six Month From The Of Purchase |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.