Description
A unique 304 Stainless Steel Electric Rice Cooker with 3 Ply inner Bowl
A unique 304 Stainless Steel Electric Rice Cooker with 3 Ply inner Bowl
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | SS electric rice cooker |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Silver |
| Capacity | 1.8 L |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Material | Stainless Steel Body |
| Lid Material | Stainless steel |
| Sales Package | 1 unit Electric Rice Cooker,1 Bowl,1 Lid, 1 Warranty Card,1 cooking Plate. |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | No |
| Detachable Power Cord | No |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | Yes |
| Tempered Glass Lid | No |
| Water Level Indicator | No |
| Steaming Basket | No |
| Power Requirement | 230 |
| Power Consumption | 600 W |
| Cooking Pan | 3 Ply |
| Width | 25 cm |
| Height | 25 cm |
| Depth | 25 cm |
| Warranty Summary | 5 years warranty for Heater |
| Warranty Service Type | Contact Customer care centre |
| Covered in Warranty | Manufacturing Diffectives |
| Not Covered in Warranty | Manual Damages |
| Domestic Warranty | 5 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.