Description
High Protein High Calorie Formula for stress conditions, weight gain. Whey Peptide and MCT based Calorie Dense 2.27 kcal/ml,Enriched with fiber, Low in Electrolytes
High Protein High Calorie Formula for stress conditions, weight gain. Whey Peptide and MCT based Calorie Dense 2.27 kcal/ml,Enriched with fiber, Low in Electrolytes
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 400g |
| Brand | PentaSure |
| Model Number | 8906013890466 |
| Quantity | 400 g |
| Flavor | Vanilla |
| Protein Type | Whey Protein |
| Usage Timings | As per Requirement |
| Form | Powder |
| Dietary Preference | Gluten Free, No Cholesterol |
| Composition | Carbohydrates 44.66g,Fat 15.98g,Protein 34.7g,Dietary Fibre 3g,Saturated Fatty Acid 11.73g,Polyunsaturated Fatty Acid 2.86g,Linoleic Acid (Omega – 6- Fatty Acid) 2.78g,Linolenic Acid (Omega – 3 – Fatty Acid) 0.05g,Monounsaturated Fatty Acid 1.25g,Trans Fat 0g,Cholesterol 0mg,Vitamin A 1666.66IU,Vitamin D 333.33IU,Vitamin E 18.33IU,Choline 70.37mg,Vitamin C 50mg,Niacinamide 8.88mg,Pantothenic Acid 2.77mg,Vitamin B6 0.94mg,Vitamin B2 0.72mg,Vitamin B1 0.66mg,Folic Acid 222.22mcg,Vitamin K 66.66mcg,Biotin 16.66mcg,Vitamin B 12 1.33mcg,Potassium 217.59mg,Calcium 263.88mg,Phosphorous 131.94mg,Chloride 200mg,Magnesium 233.33mg,Sodium 129.62mg,Iron 10mg,Zinc 6.11mg,Manganese 1.27mg,Copper 0.5mg,Chromium 19.44mg,Iodine 83.33mcg,Selenium 30.55mcg,Molybdenum 25mcg,L- T aurine 46.29mg,L- Carnitine 46.29mg/100g |
| Number of Scoops per Container | 30 |
| Ayurvedic | No |
| Shelf Life | 15 Month |
| Container Type | Tin |
| Food Preference | Vegetarian |
| Serving Size | 54 g |
| Model Name | 2.0 VANILLA 400 GM TIN |
| Calorie | 250 cal |
| Total Carbohydrate | 0.446 % |
| Protein | 0.347 % |
| Dietary Fiber | 0.03 % |
| Fat | 0.16 % |
| Potassium | 0.0022 % |
| Sodium | 0.0013 % |
| Saturated Fat | 0.1173 % |
| Cholesterol | 0 % |
| Calcium | 0.0026 % |
| Other Daily Value Features | Disease related malnutrition |
Reviews
There are no reviews yet.