Description
Philips Air Purifier comes with advance Nano Filter and removes as small as 0.003 Micron ultra fine particles
Philips Air Purifier comes with advance Nano Filter and removes as small as 0.003 Micron ultra fine particles
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | PHILIPS |
| Model Name | AC1217/20 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 672 sq ft |
| Control Type | White |
| Suitable For | Car |
| Air Flow Level | 260 cu.m/hr |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | Yes |
| Clean Air Delivery Rate | 260 CMH |
| Other Performance Features | Keep your indoor air free from dust, dirt, dander, and microorganisms with the Philips 1000i Series Air Purifier. Its clean air delivery rate of up to 260 cubic metres per hour offers fast and efficient performance. And, it ensures that every corner of your room is filled with clean air. The three-layer filtration with NanoProtect HEPA, Active Carbon, and pre-filter of this air purifier collects even minute particles from the air, keeping it clean and hygienic. Moreover, featuring smart sensors, this air purifier detects the level of pollutants in the air, offers air quality status, and selects the right purification speed. |
| Automatic Shut Off | No |
| Portable | Yes |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | No |
| Timer | Yes |
| Power Requirement | 220-240V |
| Power Consumption | 50 W |
| Other Power Features | High Performance |
| Other Features | Philips Air Purifier comes with advance Nano Filter and removes as small as 0.003 Micron ultra fine particles |
| Width | 30 cm |
| Height | 56 cm |
| Depth | 11 cm |
| Weight | 5.242 kg |
| Warranty Summary | 2 year |
| Covered in Warranty | 2 YEAR |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Onsite Service |
Reviews
There are no reviews yet.