Description
Induction Cooker technique enables you to make the tastiest food. Enjoy delicious meals in a healthy and fast way. The induction cooker provides ease of use and is easy to clean!
Induction Cooker technique enables you to make the tastiest food. Enjoy delicious meals in a healthy and fast way. The induction cooker provides ease of use and is easy to clean!
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 6 Induction Cooktop, Warranty Card, User Manual |
| Brand | PHILIPS |
| model_name | induction cooktop |
| Model | HD4929 pack of 6 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Silver, Black |
| Body Material | Mirco Crystal Plate |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Manual, Roti/Dosa, Gravy, Temperature, Timer, Stir Fry, Slow Cook, Pressure Cook, Pause, On/Off |
| Timer | Yes |
| Timer setting | 3 hrs |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 Induction cooktop |
| Power Indicator | Yes |
| Power Levels | 8 |
| Power Consumption | 2100 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Cord length | 1.2 m |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 6.5 cm |
| Width | 29.1 cm |
| Depth | 36.6 cm |
| Weight | 4 kg |
| Other Features | 0 to 3 hours time setting, Auto-off program cooks food safely, More comfortable cooking without flame, Cool-to-touch surface, cooks foods safely, Safe, Easy and Faster Meals, Cool-to-touch surface cooks foods safely, – More comfortable cooking without flame, Auto-off program cooks food safely, Fast cooking better seals nutrition into food |
| Service Type | onsite |
| Warranty Summary | 1 year on product |
| Covered In Warranty | manufcturing defect |
| Not Covered In Warranty | physical damge |
Reviews
There are no reviews yet.