Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Electric Oven (Without Rotisserie), Barbeque Tray, Crumb Tray, Pan Handle, Skewer Hand and Warranty Card |
| Brand | Pigeon |
| Model Number | 14325 |
| Capacity | 16 L |
| Type | Standard |
| Rotisserie | No |
| Color | Black |
| Shade | Black |
| Rotisserie Type | No |
| Control Panel | Knobs |
| Cavity Material | Stainless Steel |
| Timer | Yes |
| Temperature Control Range | 0 – 250 DegreeC |
| Auto Menu | No |
| Number Of Auto Menu | 0 |
| Power Consumption | 1280 W |
| Power Requirement | AC 240 V |
| Width | 46.9 cm |
| Height | 32 cm |
| Depth | 34.3 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |





Reviews
There are no reviews yet.