Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 OTG, Crumb Tray, Wire Rack, Rotisserie, User Manual |
| Brand | Pigeon |
| Model Number | 12624 |
| Capacity | 30 L |
| Type | Standard |
| Rotisserie | Yes |
| Body Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Shade | Black |
| Rotisserie Type | Motorized |
| Control Panel | Knob |
| Cavity Material | Aluminium |
| Finish | Matte |
| Door Type | Pull-Out |
| Timer | Yes |
| Temperature Control Range | 100 – 250 DegreeC |
| Maximum Timer Limit | 60 min |
| Indicator | Yes |
| Chamber Light | Yes |
| Warming Function | Yes |
| Turntable | No |
| See-through Door | Yes |
| Auto Shut-off | Yes |
| Auto Menu | No |
| Number Of Auto Menu | 0 |
| Heat-resistant handle | Yes |
| Auto Thermostat | Yes |
| Power Consumption | 1600 W |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V |
| Width | 37 cm |
| Height | 39.6 cm |
| Depth | 54.7 cm |
| Weight | 6.26 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |





Reviews
There are no reviews yet.