Description
Pigeon Blossom 1.8 Ltr Rice Cooker with double bowl
Pigeon Blossom 1.8 Ltr Rice Cooker with double bowl
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 3 |
| Model Number | Blossom 1.8 |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1.8 L |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Model Name | Blossom |
| Functions | Cook, Warm |
| Material | Anodized Aluminum Pan, Stainless Steel Lid |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Sales Package | 1 Unit of Blossom 1.8 Ltr Rice Cooker |
| Cooking | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | No |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | Yes |
| Tempered Glass Lid | No |
| Spatula | Yes |
| Power Consumption | 700 W |
| Auto Switch Off | Yes |
| Poaching Tray | No |
| Cooking Modes | Cook, Warm |
| Cooking Pan | Anodized Aluminium |
| Width | 25 cm |
| Height | 25 cm |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 1.5 g |
| Cord Length | 1 m |
| Warranty Summary | 1 Year Brand Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Breakages due to miss handling |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.