Description
Make cooking simple, easy and healthy with the Pigeon Favourite Induction Cooktop
Make cooking simple, easy and healthy with the Pigeon Favourite Induction Cooktop
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop |
| Brand | Pigeon |
| model_name | Pigeon Favourite IC 1800 W Induction Cooktop |
| Model | Favourite IC 1800 W |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Crystal |
| Control | Push Button |
| Display | LED |
| Fast Heating | Yes |
| Power Consumption | 1800 W |
| Power Input | 50 Hz |
| Cord length | 1.3 m |
| Automatic shut-off | No |
| Cool Touch | No |
| Weight | 1.99 kg |
| Service Type | Carry in |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered In Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.