Description
Single pot automatic multi cooker/warmer | Ergonomic Handles | On/off switch | Strong and sturdy body | Indicator for warm and cook operation
Single pot automatic multi cooker/warmer | Ergonomic Handles | On/off switch | Strong and sturdy body | Indicator for warm and cook operation
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Model Number | joy .6l |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Red |
| Capacity | 0.6 L |
| Total Pan Capacity | 0.6 L |
| Model Name | joy .6 |
| Functions | Cook, Warm |
| Material | Aluminium |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Sales Package | 1 Rice Cooker |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Cooking | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| Tempered Glass Lid | No |
| Power Requirement | 350 |
| Power Consumption | 350 W |
| Poaching Tray | No |
| Cooking Modes | Cook, Warm |
| Cooking Pan | Anodized Aluminium |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 19.5 cm |
| Depth | 21.5 cm |
| Weight | 510 g |
| Cord Length | 1 m |
| Warranty Summary | manufacturer warranty |
| Warranty Service Type | service centre |
| Covered in Warranty | some parts |
| Not Covered in Warranty | plastic parts |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.