Description
Elegant design with 56DB noise level to make your kitchen free of unwanted noise and odors thus making it a perfect place to meet, entertain and dine with your loved ones
Elegant design with 56DB noise level to make your kitchen free of unwanted noise and odors thus making it a perfect place to meet, entertain and dine with your loved ones
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Pigeon |
| Model Number | Splendor Plus – 60 |
| Brand Color | Silver |
| Finish | Mirror |
| Shape | Rectangle |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 500 CMH |
| Control Panel Type | Push button |
| Ductless | No |
| Filter Type | Cassette Filter |
| Model Name | Splendor Plus – 60 |
| Color | Silver |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 100 |
| Engine Power | 100 |
| Height | 14 cm |
| Width | 65 cm |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 4 kg |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 7 Year |
| Service Type | customer care |
| Covered in Warranty | Only manufacturing defeat |
| Not Covered in Warranty | Any damages and plastic part |
Reviews
There are no reviews yet.