Description
Mixer Grinder,600 W Consumption,Wet Grinding Feature,Dry Grinding Feature
Mixer Grinder,600 W Consumption,Wet Grinding Feature,Dry Grinding Feature
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 3 Jars, Manual Book, 1 Unit, Warranty Card, Polycarbonate Super Extractor with Jar |
| Power Required | 230 |
| Revolutions | 18000 RPM |
| Material | Stainless Steel, Machine Ground and Polished |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 1 L |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.5 L |
| Chutney Jar Capacity | 0.5 L |
| Warranty Summary | 2 Years Domestic Warranty |
| Warranty Service Type | Customer needs to carry the product to the nearby Authorized Service Center to get the product repaired or inspected. |
| Covered in Warranty | Parts and Labor |
| Depth | 35 cm |
| Height | 24 cm |
| Width | 35 cm |
| Weight | 5 kg |
Reviews
There are no reviews yet.