Description
Mixer Grinder,550 W Consumption,Dry Grinding Feature,Chutney Grinding
Mixer Grinder,550 W Consumption,Dry Grinding Feature,Chutney Grinding
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 3 Jars, Manual Book, 1 Unit, Warranty Card, Polycarbonate Super Extractor with Jar |
| Power Required | 110 |
| Revolutions | 18000 RPM |
| Material | Stainless Steel, Machine Ground and Polished |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 1 L |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.5 L |
| Chutney Jar Capacity | 0.4 L |
| Depth | 35 cm |
| Height | 24 cm |
| Width | 35 cm |
| Weight | 4.95 kg |
Reviews
There are no reviews yet.