Description
Now you can prepare delicious dishes even without a stove, thanks to the Preethi Trendy Plus IC 116 Induction Cooktop. Show off your culinary skills to your family as you serve a variety of dishes.
Now you can prepare delicious dishes even without a stove, thanks to the Preethi Trendy Plus IC 116 Induction Cooktop. Show off your culinary skills to your family as you serve a variety of dishes.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Unit, Warranty Card, Manual Book |
| Brand | Preethi |
| model_name | Trendy plus |
| Model | Trendy plus |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | PLASTIC |
| Control | Push Button |
| Timer | YES |
| Timer setting | YES hr |
| Fast Heating | Yes |
| Power Consumption | 1600 W |
| Power Input | 1600 |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 40.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Depth | 31 cm |
| Weight | 1.84 kg |
| Service Type | 0 |
| Warranty Type | NA |
| Warranty Summary | 1 year product guaratee |
| Covered In Warranty | 1 |
| Not Covered In Warranty | 0 |
| International Term | NA |
Reviews
There are no reviews yet.