Description
Functions: Cooking Capacity: 2.8 L Material: Metallic Has Auto Keep Warm Function Has Water Level Indicator
Functions: Cooking Capacity: 2.8 L Material: Metallic Has Auto Keep Warm Function Has Water Level Indicator
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | 1000 WATT COOKER |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 2.8 L |
| Model Name | USHA |
| Series | 3728 |
| Functions | Has Auto Keep Warm Function |
| Material | Metallic |
| Lid Material | GLASS |
| Sales Package | 1 RICE COOKER |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Soup Making | Yes |
| Cooking | Yes |
| Steaming | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | Yes |
| Measuring Cup | Yes |
| Tempered Glass Lid | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Steaming Basket | Yes |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Thermal Fuse | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Width | 20 cm |
| Height | 19 cm |
| Depth | 19 cm |
| Warranty Summary | Warranty: 2 years on product |
| Warranty Service Type | SERVICE CENTER |
| Covered in Warranty | MANUFACTURER DEFECTS |
| Not Covered in Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.