Description
Style:PIC 22.0 1200 Watt Induction Cooktop
Style:PIC 22.0 1200 Watt Induction Cooktop
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | induction cook top |
| Brand | Prestige |
| model_name | PIC 22 Induction Cooktop with Push button (Black) Induction Cooktop (Black, Push Button) |
| Model | 1200 Watt Induction Cooktop with Push button (Black) Induction Cooktop (Black, Push Button) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Polypropylene |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Dosa/Chappati, Pressure Cook, Idli, Deep fry, Curry, Saute |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 Induction Burner |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 6 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 0.5 kg |
| Other Features | Additional features: menu option, anti magnetic wall, cord length – 4.25 ft, automatic voltage regulator |
| Service Type | company manufacture any such type of defect |
| Warranty Summary | one year warranty of company service |
| Covered In Warranty | company made any manufacture defect |
| Not Covered In Warranty | making any physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.