Description
To make cooking easy for you, Prestige brings to you highly efficient and easy-to-use induction cooktops that use electricity instead of gas to cook.
To make cooking easy for you, Prestige brings to you highly efficient and easy-to-use induction cooktops that use electricity instead of gas to cook.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 |
| Brand | Prestige |
| model_name | PRESTIGE INDUCTION STOVE |
| Model | 41935 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Touch Panel |
| Elements on Cooktop | A flat cooking surface making up the top of a stove or built into a countertop, usually having electric heating elements covered by a sheet of glas |
| Power Consumption | 1200 W |
| Weight | 1.98 kg |
| Service Type | 0 |
| Warranty Type | 1 |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Brand Warranty and 1 Year Warranty on Motor |
| Covered In Warranty | 0 |
| Not Covered In Warranty | 0 |
| International Term | 0 |
Reviews
There are no reviews yet.