Description
Voltage: 230V, Wattage: 1200W, Includes: Main Unit, User Manual, Warranty Card
Voltage: 230V, Wattage: 1200W, Includes: Main Unit, User Manual, Warranty Card
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop, User Manual, Warranty Card |
| Brand | Prestige |
| model_name | PIC 20 |
| Model | 41955 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Blue, Black |
| Body Material | Crystal Glass Plate |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Dosa/Chappati, Pressure Cook, Curry, Saute, Deep Fry, Idly, Heat Milk |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 Induction Burner |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | AC 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 6 cm |
| Width | 26 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 2.4 kg |
| Other Features | Power – 1200 watts power, Type of Control Panel – Push button, Great Features – Indian Menu Options, Aerodynamic cooling system, Automatic voltage regulator, Saves power, Cook-top dynamically monitors, Dual heat sensor, Feather Touch Buttons, Slide control Dual heat sensors, Anti-magnetic Wall |
| Service Type | 1800-123-334411 |
| Warranty Type | Manufacturer warranty |
| Warranty Summary | Manufacturer Warranty |
| Covered In Warranty | Manufacturer damages |
| Not Covered In Warranty | Consumer damages |
Reviews
There are no reviews yet.