Description
Convenient and Compact induction, Ideal for travel, Anti-magnetic wall, Power saver technology saves energy
Convenient and Compact induction, Ideal for travel, Anti-magnetic wall, Power saver technology saves energy
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cook Top |
| Brand | Prestige |
| model_name | Travel Induction Cooktop |
| Model | 41969 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Red |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Heat Milk, Heat, Saute |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | Soft touch buttons, Anti-magnetic wall, Easy maintenance |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 1.5 kg |
| Other Features | Convenient and Compact induction, Ideal for travel, Soft-touch buttons, Anti-magnetic wall, Aerodynamic cooling system for better maintenance of the product, Easy maintenance, Made In India, Aerodynamic cooling system, Anti-insect design, Indian Menu Option, Intelligent, Easy to maintain, Energy Saving, Portable, Eco-friendly |
| Service Type | 1800-123-334411 |
| Warranty Summary | 1 Years Domestic Warranty |
| Covered In Warranty | Manufacturer damages |
| Not Covered In Warranty | Consumer damages |
Reviews
There are no reviews yet.