Description
Prestige presented elegantly designed induction cooktop, Affordable, Indian menu option that adjust the setting at the touch of a button to give best result
Prestige presented elegantly designed induction cooktop, Affordable, Indian menu option that adjust the setting at the touch of a button to give best result
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop |
| Brand | Prestige |
| model_name | Induction Cooktop |
| Model | 41973 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Heavy And Robust Body |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | 8 |
| Display | LED |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 Induction Burner |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | AC 230 V |
| Cord length | 1.2 m |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 14 cm |
| Width | 30 cm |
| Depth | 5 cm |
| Weight | 4 kg |
| Other Features | Automatic Voltage Regulator, Fast Heating, Energy Saving, Healthy – blocks surplus magnetic energy, Easy Maintenace |
| Service Type | NA |
| Warranty Summary | NA |
| Covered In Warranty | NA |
| Not Covered In Warranty | NA |
Reviews
There are no reviews yet.