Description
Made of: Aluminium Inclusions: Kadhai, Fry Pan, Tawa Non-stick Coating Capacity: 2.3 L, 1.5 L Dishwasher Safe, Induction Bottom, Lid Included
Made of: Aluminium Inclusions: Kadhai, Fry Pan, Tawa Non-stick Coating Capacity: 2.3 L, 1.5 L Dishwasher Safe, Induction Bottom, Lid Included
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | induction cooktop 1200 W, 24 cm kadhai, 24 cm frypan, 28 cm tawa |
| Brand | Prestige |
| model_name | Cookwre and cooktop |
| Model | Granite Cookware Set with Rio 1200 W |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Display | LED |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | glass |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 5 kg |
| Other Features | Non-Stick Cookware with 5 layer coating, Durable granite finish coating, Superior non-stick surface, PFOA free, Dishwasher safe, Gas and Induction compatible, See throughglass lid, Omega Deluxe Granite German technology, |
| Service Type | on sight |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Brand Warranty and 1 Year Warranty on Motor |
| Covered In Warranty | manufacturing defect |
| Not Covered In Warranty | damages |
Reviews
There are no reviews yet.