Description
The Prestige Induction Cook – Top offers quick and consistent heating at the highest efficiency . Add to this it’s anti- magnetic wall soft touch buttons, durability, safety and elegance make cooking a pleasing and enjoyable experience
The Prestige Induction Cook – Top offers quick and consistent heating at the highest efficiency . Add to this it’s anti- magnetic wall soft touch buttons, durability, safety and elegance make cooking a pleasing and enjoyable experience
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | induction |
| Brand | Prestige |
| model_name | Induction Pic 16.0 |
| Model | Induction Pic 16.0 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Pressure Cook, Curry, Dosa/Chappati, Idly, Deep Fry, Heat Milk, Keep warm, Saute |
| Timer | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 Induction Burner |
| Power Consumption | 1900 W |
| Power Input | AC 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 10 cm |
| Width | 32 cm |
| Depth | 41 cm |
| Weight | 1 kg |
| Other Features | Anti Magnetic Wall, Eco-Friendly, Energy Saving, Max 3 differentiators great features, aerodynamic cooling system,pause function for added convenience, Indian menu options, Automatic voltage regulator, Portable, Intelligent, Easy to maintain, Energy saving |
| Service Type | company manufacture any such type of defect |
| Warranty Summary | one year warranty of company service |
| Covered In Warranty | company made any manufacture defect |
| Not Covered In Warranty | making any physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.