Description
6 L CAPACITY, ELECTROMECHANICAL TIMER, DETACHABLE LID, PRE-SET MENUS, DETACHABLE PAN, REINFORCED OUTER BODY, AUTO-PRESSURE DEVICE , 1000 watts power
6 L CAPACITY, ELECTROMECHANICAL TIMER, DETACHABLE LID, PRE-SET MENUS, DETACHABLE PAN, REINFORCED OUTER BODY, AUTO-PRESSURE DEVICE , 1000 watts power
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Model Number | PEPC 1.0 |
| Type | Electric Pressure Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 6 L |
| Total Pan Capacity | 6 L |
| Model Name | PEPC 1.0 |
| Functions | Cook, Warm |
| Material | Stainless Steel Lid, Anodized Aluminium Cooking Pan |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Sales Package | 1 Electric Cooker |
| Cooking | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| Tempered Glass Lid | No |
| Power Requirement | 230 |
| Power Consumption | 230 W |
| Cooking Modes | Cook, Warm |
| Cooking Pan | Anodized Aluminium |
| Width | 24 cm |
| Height | 34 cm |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 6.04 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Warranty Service Type | 1800-123-334411 |
| Covered in Warranty | Manufacturer damages |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.