Description
PIC 14.0
PIC 14.0
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop, User Manual, Warranty Card |
| Brand | Prestige |
| model_name | PIC 14.0 1900 W Induction Cooktop (Black) |
| Model | PIC 14.0 1900 W (Black) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Dosa/Chappati, Pressure Cook, Curry, Saute, Deep Fry, Idly, Heat Milk |
| Display | LED |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | Induction Cooktop |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1900 W |
| Power Input | AC 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 12 cm |
| Width | 34 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 2.444946 kg |
| Other Features | Power Saver Technology, Dynamically Monitors the Temperature of the Vessel and Adjusts the Power Level Based on the Size (Base Diameter) of the Vessel, Soft Touch Buttons, Anti-magnetic Wall, Indian Menu Options, Aerodynamic cooling system, Dual heat sensors for Optimised heating, Temperature Control: Automatic, Controls: Push Button, Feather touch buttons and anti-magnetic wall, Preset Timer, Dual Heat Sensors, Automatic Voltage Regulator, Power Saver Technology |
| Service Type | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Manufaturer Warranty |
| Covered In Warranty | Yes |
| Not Covered In Warranty | 0 |
Reviews
There are no reviews yet.