Description
Warranty: 1 year Troubleshooting guidelines: works only with Induction base cookware- bottom diameter between 12cm-26cm Power – 1900 watts power,type of control panel – push button, Voltage(V): 230, Type: Innovative
Warranty: 1 year Troubleshooting guidelines: works only with Induction base cookware- bottom diameter between 12cm-26cm Power – 1900 watts power,type of control panel – push button, Voltage(V): 230, Type: Innovative
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction cooktop |
| Brand | Prestige |
| model_name | Premium quality |
| Model | PIC 16.0 1900 Watt Induction Cooktop with Push button (Black) High quality |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | Induction cooktop |
| Spill Proof | Yes |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | 230 |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 1.5 kg |
| Service Type | home service |
| Warranty Summary | Warranty: 1 Year |
| Covered In Warranty | manufacturer defects |
| Not Covered In Warranty | Physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.