Description
pic 16 plus induction and platina fry pan
pic 16 plus induction and platina fry pan
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | pic 16 plus induction, platina fry pan |
| Brand | Prestige |
| model_name | pic 16 induction cooktop and fry pan |
| Model | pic 16 induction cooktop and fry pan |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Pressure Cook, Curry, Dosa/Chappati, Idly, Deep Fry, Heat Milk, Keep warm, Saute |
| Timer | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 Induction Burner |
| Power Consumption | 1900 W |
| Power Input | AC 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 10 cm |
| Width | 32 cm |
| Depth | 41 cm |
| Weight | 1 kg |
| Other Features | Anti Magnetic Wall, Eco-Friendly, Energy Saving, Max 3 differentiators great features, aerodynamic cooling system,pause function for added convenience, Indian menu options, Automatic voltage regulator, Portable, Intelligent, Easy to maintain, Energy saving |
| Service Type | Customer needs to Contact service center. |
| Warranty Summary | manufacturer |
| Covered In Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered In Warranty | Warranty does not cover damage caused to the product due to improper use by customer, |
Reviews
There are no reviews yet.