Description
Pic 20 Induction with Handy Chopper
Pic 20 Induction with Handy Chopper
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Prestige PIC 20 Induction Induction Cooktop with Chopper |
| Brand | Prestige |
| model_name | PIC 20 Induction |
| Model | PIC 20 (with Chopper) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Glass |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Dosa/Chappati, Pressure cook, Deep Fry, Saute, Curry, Idli, Heat milk |
| Timer | Yes |
| Elements on Cooktop | Multi Menu |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | AC 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 10 cm |
| Width | 32 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Other Features | Troubleshooting guidelines: Works only with Induction base cookware- bottom diameter between 12cm-26cm, Type of Control Panel: Push-button, Great Features: Indian Menu Options, Aerodynamic cooling system, Automatic voltage regulator, saves power, Portable, Intelligent, Easy to maintain, Energy Saving, Anti-Magnetic Wall, Eco-friendly |
| Service Type | Online Warrenty on cook top |
| Warranty Summary | Online Warrenty on cook top |
| Covered In Warranty | Main Induction |
| Not Covered In Warranty | None |
Reviews
There are no reviews yet.