Description
The induction offers quick and consistent heating at high efficiency. Add to this its anti-magnetic wall, feather touch buttons, durability, safety and sleek design elegance make cooking a pleasing and enjoyable experience.
The induction offers quick and consistent heating at high efficiency. Add to this its anti-magnetic wall, feather touch buttons, durability, safety and sleek design elegance make cooking a pleasing and enjoyable experience.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | induction cook top |
| Brand | Prestige |
| model_name | PIC 23.0 Induction Cooktop |
| Model | PIC 23.0 Induction Cooktop |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Power Consumption | 1600 W |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | company manufacture any such type of defect |
| Warranty Summary | one year warranty of company service |
| Covered In Warranty | company made any manufacture defect |
| Not Covered In Warranty | making any physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.