Description
PRESTIGE INDUCTION COOKTOP PIC 6.1 V3
PRESTIGE INDUCTION COOKTOP PIC 6.1 V3
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop |
| Brand | Prestige |
| model_name | PIC 6.1 V3 |
| Model | PIC 6.1 V3 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Glass |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | Dosa/Chappati, Pressure Cook, Curry, Saute, Deep Fry, Idly, Heat Milk |
| Display | LED |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 Induction Burner |
| Spill Proof | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 11 cm |
| Width | 34 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 2.8 kg |
| Other Features | 2000 watts, Automatic Whistle Counter, Automatic Keep Warm Function, Built in Indian Menu, Dual Heat Sensor, Automatic Voltage Regulator, Anti Magnetic Wall, Feather Touch Buttons |
| Service Type | 1800-123-334411 (Toll Free), All Days: 8 am-8 pm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufaturer Warranty |
| Covered In Warranty | WARRANTY OF THE PRODUCT |
| Not Covered In Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
Reviews
There are no reviews yet.