Description
Good quality induction Cooktop for you.
Good quality induction Cooktop for you.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cook Top |
| Brand | Airex |
| model_name | 1250 Watt Electric Hot Plate Powder Coated Coil Type With Wire |
| Model | AE-198 |
| Type | Radiant Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Mild Steel |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | No |
| Display | NO |
| Timer setting | No hr |
| Fast Heating | No |
| Elements on Cooktop | Coil |
| Spill Proof | No |
| Grid Type | Round |
| Reversible Burner | No |
| Power Consumption | 1250 W |
| Power Input | 230V |
| Cool Touch | No |
| Weight | 3 kg |
| Service Type | Customer have to bring the product on service center . |
| Warranty Type | Replacement or Repair |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered In Warranty | Only element. |
| Not Covered In Warranty | Physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.