Description
Enhance the look of your kitchen with the charming design. Continuous exposure to smoke and strong aromas affects your health, this chimney is designed to suit your needs. This chimney promises you with a power packed performance always!
Enhance the look of your kitchen with the charming design. Continuous exposure to smoke and strong aromas affects your health, this chimney is designed to suit your needs. This chimney promises you with a power packed performance always!
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. |
| Brand | AMIXA |
| Model Number | Wall Mounted Chimney (Pack of 1) |
| Brand Color | Silver |
| Finish | INOX |
| Shape | T Shape Rectangular |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 999 CMH |
| Control Panel Type | Feather touch control with remote |
| Ductless | No |
| Filter Type | Cassette Filter |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | AC 220-240 V, 50/60 Hz |
| Engine Power | 180 |
| Height | 55 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 17 kg |
| Warranty Summary | Warranty 1 Year Product and 5 Years for Motor |
| Service Type | On-site |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Reviews
There are no reviews yet.