Description
remove up to 99% of contaminants including arsenic
remove up to 99% of contaminants including arsenic
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | AQGRAND |
| Series | RO |
| Color | White |
| Total Capacity | 12 L |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + TDS |
| In The Box | AQUA RO SET |
| Operating Voltage | 24 V |
| Power Consumption | 60 W |
| Electrical Type | Electrical |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Child Lock | No |
| Filter Type | Sediment, Carbon, UF, , Uv |
| Membrane Type | RO MEMBRANE |
| Alarms | NO |
| Filtration Capacity | 12 L/hr |
| Purification Capacity | 10000 L |
| Cold Water Dispenser | No |
| Maximum Input Water Temperature | 35 degree C |
| Minimum Input Water Temperature | 10 degree C |
| Installation Type | Wall Mount |
| Purification Stages | 7 |
| Total Dissolved Solids (TDS) Levels | 500 ppm |
| Width | 35 cm |
| Height | 35 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 5 kg |
| Warranty Summary | 6 MONTH domestic warranty |
| Warranty Service Type | off site repair warrantY |
| Covered in Warranty | 10 DAY |
| Not Covered in Warranty | NA |
| Domestic Warranty | 12 Months |
| International Warranty | 12 Months |
Reviews
There are no reviews yet.