Description
Aqua Fresh Water Purifier
Aqua Fresh Water Purifier
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | AquRed R0_UV_Uf |
| Series | Ninki Fresh Series |
| Color | Red |
| Total Capacity | 15 L |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + TDS |
| In The Box | 1 main unit, 1 prefilter set, 1 membrane, 3 meter pipe |
| Power Requirement | Single Phase 220 10 V AC, 50 Hz |
| Purification Features | Aqua Fresh RO UV UF, RO UV UF TDS with mineral water , Only ro filter technology ninkifresh to remove up to 99% of contaminants including arsenic, chlorine, lead, fluoride, heavy metals, bacteria, virus and 1000+ contaminants., Our double carbon blocks can remove up to 99.99% chlorine chemicals in drinking water,Ninki fresh Provides convenient, unlimited access to bottled water quality water right at your kitchen sink, RO+UV+UF with TDS with mineral Technology. |
| Membrane Type | Ro Membrane |
| Storage Tank Material | Food Grade Plastic |
| Other Convenience Features | Water sourced from borewells, with high TDS giving it a salty/khara/brackish taste, Premium long-lasting filters used to treat tap water, well water. Provide unlimited clean, refreshing crisp tasting water superior to bottled water. |
| Installation Type | wall mount, And contact for installation 9315227368 and further enquiry |
| Width | 35 cm |
| Height | 40 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 5 kg |
| Warranty Summary | Warrenty on Electronic parts only moter and smps. |
| Warranty Service Type | Warrenty on Electronic parts only moter and smps. |
| Covered in Warranty | Motor And Smps |
| Not Covered in Warranty | MEMBRANE AND FILTERS ANY DAMAGE BY IMPROPER INSTALLATION OR THIRD PARTY INSTALLATION. |
| Domestic Warranty | 6 Months |
Reviews
There are no reviews yet.