Description
high quality Water Tank Overflow Alarm is a latest technology water tank alarm which is used to preveng wastage of water and save electricity
high quality Water Tank Overflow Alarm is a latest technology water tank alarm which is used to preveng wastage of water and save electricity
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | AQUA GURU |
| Model Number | PTAC-2/999 |
| Wired/Wireless | Wired |
| Number of Sensors | 1 |
| Brand Color | White |
| Display Type | NA |
| Audible Alarm | Water overflow alarm |
| Installation Type | Wall fitted |
| Detection Range | 40 ft |
| Minimum Alarm Distance | 1 m |
| Maximum Alarm Distance | 100 m |
| Color | White |
| Display Indicator | No |
| LED Indicators | Yes |
| Suitable For | Hospital, School, Factory, Commercial building, Home, Restaurant, Institute |
| Power Requirement | 220 volt |
| Power Consumption | 3 units in a month |
| Battery Type | No |
| Use Time | 30 min |
| Other Power Features | No |
| Certification | Generic |
| Technology Used | Smart |
| Other Features | Save electricity, Save water |
| Other Dimensions | 18516 |
Reviews
There are no reviews yet.