Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Avvatar |
| Model Number | 93472 |
| Quantity | 1 kg |
| Flavor | Cafe Mocha Swirl |
| Protein Type | Whey Protein |
| Usage Timings | As per Requirement, Before Bedtime, Early Morning, Post-workout |
| Form | Powder |
| Dietary Preference | Non-GMO, Gluten Free |
| Composition | 5.5g of naturally occurring BCAAs and 5.5g of EAA for promoting protein synthesis, speeding up recovery after intense work out, building new muscle and enabling cell recovery4.9g of Glutamic acid for maintaining acid levels in the body plus enabling proper functioning of immune and digestive systemLoaded with 150g of naturally occurring milk calcium for maintaining bone health and for providing better hold for muscles and 1g of natural fibre to support healthy metabolism, digestion and gut health |
| Number of Scoops per Container | 29 |
| Ayurvedic | No |
| Container Type | Jar |
| Food Preference | Vegetarian |
| Serving Size | 29 mg |
| Model Name | Absolute 100% – 1 kg Cafe Mocha Swirl |
| Calorie | 129 cal |
| Total Carbohydrate | 4.1 % |
| Protein | 24 % |
| Dietary Fiber | 1 % |
| Fat | 1.9 % |





Reviews
There are no reviews yet.